O projektu + Začínáme v oddílu

26. října 2012 v 16:18 | Brita |  Plavectví
Ahoj všem neplavcům!
Již druhým rokem učím malé děti základy plavání a chtěla bych se podělit jak o své zážitky, tak o trenérské poznatky a tipy, které budu směřovat hlavně k rodičům malých pulců. Myslím, že množství dospělých si neuvědomuje, co zápis do oddílu obnáší a očekávají, že po dvou lekcích bude jejich ratolest schopna závodit s Phelpsem. Můžu všechny hned na začátku ujistit, že to tak rozhodně není.
Nebudu si tu hrát na vševěda a všechny předem upozorňuji, že se svou krátkou praxí opravdu neznám všechny fígle, ale myslím, že i základ, kterým sem budu přispívat, může pomoci.
Anglicky mluvící nechť ignorují mé příspěvky a jdou rovnou SEM, hlavně na toto video
Pozor!

Začínáme:


Hned na začátku bychom si měli uvědomit, zda dítě přenecháme trenérům v kurzech, nebo jej budeme učit sami. Pokud se rozhodneme pro oddíl, je nutné vzít v úvahu několik věcí:
 • Je dítě schopné se samo převléci?
  Dítě, které dáváme do oddílu, musí být schopno převléci se bez pomoci. Kdyby každé dítě potřebovalo od trenéra pomoci se převléknout, na trénink by pravděpodobně nezbyl čas.
 • Zvládne být na bazénu bez rodičů?
  Pokud dítě vyžaduje přítomnost rodiče, nebude se soustředit na výuku. Navíc, mimo to, že rodiče znervózňují trenéry, často se také míchají do tréninku a radí svým ratolestem nesmysly, aniž by to mysleli zle.
 • Bojí se vody?
  Pokud se dítě bojí vody, nemělo by v oddílu co dělat, popřípadě by si měli rodiče domluvit soukromou hodinu.
 • Umí dýchat do vody?
  Toto není až tak nutné umět již před nástupem, rozhodně je to ale lepší. Bublání je běh na dlouhou trať a dokud to dítě neumí, nemůže dělat prakticky nic jiného.
 • Je mu okolo šesti let?
  Děti mladší šesti let nemá prakticky smysl učit nic jiného, než bublat. Až okolo šestého roku života se totiž rozvinou motorické schopnosti a neplavec je schopen pochopit, jaký je rozdíl mezi nataženou nohou, špičkou, patou, loktem... a rozezná, jestli pohyb udělal správně, nebo špatně. V pozdějším věku se základy vštěpují o poznání hůř. S hraním si s vodou je nejlepší začít co nejdřív.

Jak probíhá výuka plavání v oddílu:

Oddíl musí pronajmout dráhu, popřípadě celý bazén, a tak se nezřídka kdy stává, že se nabere víc dětí, než by byl optimální počet. Víc lidí, víc peněz. I tak mnoho trenérů pracuje zadarmo a všechny peníze jdou do pronájmu bazénu.
Na jednoho trenéra by mělo vycházet maximálně pět dětí u neplavců, u předzávodních maximálně deset. Pokud se vám i po týdnu od nástupu (začátek roku bývá krušný, ale do týdnu, až čtrnácti dnů se to většinou srovná a trénink dostane pevný řád podle schopností příchozích) zdá, že trénink nešlape tak, jak by měl, trenéři se dětem nevěnují a je tam příliš mnoho dětí, raději jděte jinam. Může se ovšem stát, že i přes množství dětí šlape trénink jako hodinky. Je-li třeba problém vyřešen tím, že část neplavců bude cvičit na suchu pod vedením jednoho trenéra a ostatní se budou věnovat těm, kteří budou ve vodě, je vše v pořádku.
Trénink by měl začít prezencí přítomných, popřípadě rozcvičkou. Trenér zjistí, kolik přišlo pulců a rozhodne, co se bude plavat. Začátečníci budou bublat do vody a potápět hlavu. Postupem času se začnou učit splývat a ještě později kraulové a znakové nohy. (to jsou ty rovné, jako baletka, na břiše a na zádech.) Pokud jste se již dřív snažili naučit dítě plavat prsa ala paní radová, s hlavou nad vodou, téměř každý dobrý trenér vás za to bude v duchu proklínat. Prsa jsou styl náročný na vnímání pohybů a učí se až teprve, když se dítě naučí kraula a znaka. Navíc, dítě bude odmítat dát hlavu pod vodu a tím pádem se nemůže naučit ani splývat, ani základy dalších stylů. Malí neplavci plavou obvykle na dráze 25 metrů jedním směrem, na konci vylezou a jdou zpátky na začátek.
Budete-li, jako rodiče, chtít po skončení tréninku vyzvědět, zda vaše ratolest poslouchala a jak jí to šlo, uvědomte si, že trenér zná vaše dítě, ne vás, a že si nemusí nutně pamatovat ani jméno vašeho šikulky (viz já. Vím, kdo plave dobře, kdo je flink a kdo potřebuje co. Ale za živého boha si nezapamatuji jména). Pokud se tedy chcete zeptat, ptejte se "A jak plavala moje Žofie? Modré plavky, zelená čepička" trenérovi se většinou rozsvítí.

Co by měl neplavec mít?

 1. Pomůcky na plavání má většinou oddíl svoje a je schopen je půjčit. Pokud ne, mívají na internetových stránkách napsáno, že si má každý přinést destičku/pásek...
 2. Plavecké brýle jsou kapitola sama o sobě. Jakmile jdete koupit plavky, vezměte také plavecké brýle. Vybírejte ale pečlivě. Rozhodně nepořizujte brýle s krytým nosem. Přiznám se, že to neumím vysvětlit tak, aby to kdokoliv pochopil, ale vadí to při bublání.
  - Jestli vybíráte správně, poznáte, že nasadíte brýle a necháte gumičku (pásek), volně viset. poté, co brýle pustíte, měly by chvilku vydržet přisáté na očích, aniž by spadly.
  - Nosní můstek nesmí tlačit.
  - Pásek za hlavu je lepší širší a rozdvojený. Díky šířce se lépe nasazuje a díky rozdvojení lépe drží.
 3. Pro děti s delšími vlasy culík a plaveckou čepici. Jednak se s vlasy všude kolem špatně plave, jednak se do nich chytá pásek od brýlí a jednak některé bazény koupací čepici vyžadují. (navíc se na čepici dá napsat jméno, což trenérovi velmi pomůže)
 4. Boty na bazén. Sice děti při tréninku přebíhají bosé z jednoho konce bazénu na druhý, rozhodně je ale lepší mít přezůvky, když jdou na záchod. Nemluvě o tom, že na bazénu se jednoduše chytají bradavice. Nekupujte pěnové žabky. Kloužou.
 5. Tašku na ručník sice téměř nikdo nenosí, já to ovšem považuji za poměrně nepostradatelnou věc. Je lepší zabalit ručník do igelitky, než jej pohodit rovnou na mokré dlaždičky vedle vody.
Osobně si myslím, že přihlásit se do oddílu je mnohem lepší, než učit děti sami. Pokud se dítě nebojí vody, umí se samo převléknout a pochopí, co má dělat, je škoda jej učit špatný styl, hlavu nad vodu a křivé kopy, když může plavat správně. Pokud ale trváte na tom, že budete dítě učit sami, v příštím díle se podíváme na to, jak začít s bubláním a proč je důležité mít hlavu ve vodě.

P.S: Nepodceňujte plavecké brýle!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama