V čích šlépějích jen jít??

9. prosince 2010 v 19:42 | Brita |  moje žblepty
Kdekdo si za svůj vzor bere hvězdy. Fotbalisti fotbalisty, některé holky Hollywoodské hvězdy. Vrána k vráně sedá, dalo by se říct.

 Čekala bych, že jako plavkyně budu mít svůj velký a jediný vzor v Michaelu Phelpsovi. S trochou překvapení však zjišťuji, že jdu za jemnou neviditelnou září vědců. Luis Pasteur, Alexander Fleming. Pasteur pro svou neochvějnost. Pro přesvědčení a víru, která mu pomohla nenechat se zviklat a dál trvat na svých názorech, které se ukázaly správné. Fleming proto, že dokázal, že ne všechny objevy se dějí v přísně sterilizovaném prostředí. A málem bych zapomněla! Pan Prokop Diviš, vynálezce bleskosvodu, přírodovědec.
Ale o něm moc nevím a proto stojí spíš v pozadí. Luis, nebo také Ludvík, jestli chcete, byl úžasný člověk. Mám o něm doma knížku. Dalo by se říct, že je i jedním z mých oblíbených knižních hrdinů :D… vymyslel očkování proti vzteklině, přestože ani pod mikroskopem (tehdejší mikroskopy nebyly tak dobré, aby "zviditelnily" viry) nespatřil jejího původce. Přestože nebyl nikterak nadaný, houževnatost, vytrvalost a trpělivost při tisících pokusů, které dělal metodou pokus-omyl, jej dovedly k úspěšnému konci. Jako chemik přednášel na univerzitě, kázal tehdejším doktorům, že si mají mýt ruce a používat nástroje pouze z kovu, které nemají žádnou část z těžko omyvatelného dřeva. Vysmáli se mu. Kdo by to dneska udělal? Vyřešil problém moru bource morušového, sněti slezinné, která kosila ovčí stáda a poté i jejich majitele. Proč myslíte, že máte na kartonech od mléka napsané "pasterizováno"? Čím si ovšem neskonale zasloužil můj obdiv, byla již zmíněná vakcína proti vzteklině. Po nespočtu pokusech a omylech zjistil, že oslabená látka se musí do těla dostat dřív, než se z části těla, například ruky pokousané vzteklým psem, stačí dostat infikovaná krev do mozku. Zjistil také, kde oslabený virus nalézt a první vakcína vznikla z rozdrcené míchy králíka pošlého na vzteklinu. Co jej ovšem dosadilo na plné výsluní mého obdivu, bylo to, že se o svá pokusná zvířata moc hezky staral. Věděl, že jim ubližuje a tak chodil a omlouval se skrze každou z klecí ve zvěřinci. Když mu potom po obrně ochrnula noha, všichni si mysleli, že si konečně odpočine, on ale dál zkoumal a dělal pokusy, dokonce i přes to, že mu jeho manželka poschovávala tužky, papíry a jiné psací potřeby.
Alexander Fleming byl naproti Ludvíkovi hotový "bordelář". Svůj obrovský objev učinil roku 1926, když zapomněl umýt mističky od pokusů. Když do laboratoře znovu přišel, mističky byly potažené plísní. Ale to nebyla ledajaká plíseň. Žádné jiné bakterie v těch mističkách totiž nebyly! Začal se zajímat, o jakouže plíseň to jde a světe div se, vypěstoval penicilin. Jeho objev byl doceněn až teprve za druhé světové války, kdy se podával raněným vojákům.
Málem bych opomněla ženu-vědkyni, objevitelku Radia, která zemřela na následky působení radioaktivity tohoto prvku (nebo možná tubery), se kterým pracovala, dalo by se říct, že dennodenně. Snad víte, o kom je řeč. Ano, o kom jiném, než o Marii Curie Skodowske.
Dobře, dobře, sice mě to, vzhledem k předchozímu seznamu překvapuje, ale přece jenom je tu jeden sportovec, o němž již byla zmínka: Michael Phelps. Osm zlatých medailí, teď nevím, jestli z mistrovství světa nebo olympiády. Namám šanci ho dohnat. A upřímně, kdo z vás, co tohle čtete? : -P
Samozřejmě, nesmí chybět ani moje rodina. Ale své rodiče spíš víc obdivuji za jejich trpělivost, toleranci a obětavost, než bych chtěla "jít v jejich šlépějích".
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 šlehajda šlehajda | 9. prosince 2010 v 20:06 | Reagovat

hezke O_O  nadhera

2 Mikulíína ... B - Your Affíík <3 <3 Mikulíína ... B - Your Affíík <3 <3 | Web | 10. prosince 2010 v 17:30 | Reagovat

dulezity clanek na mem blogu :D
Ps:ja si to cetla ale pochopila asi jenom polovinu xDXDxD a nediv se mi ja sem taky o neco mladsi nez ty a neznam tolik vedcu .. ale nejradsi mam asi newtona :D XD

3 Mikulíína ... B Mikulíína ... B | Web | 10. prosince 2010 v 18:12 | Reagovat

chapu :))

4 teahouse teahouse | Web | 15. prosince 2010 v 9:11 | Reagovat

Teda klobouk dolů, Brito.
Potom, co jsi mě vyhecovala k znovuoživení mýho blogu s tím asi velmi rychle zase třísknu. Co jsem si přečetla tenhle článek, vzedmula se ve mě taková vlna žárlivosti, že dlouho nebudu moct vzít tužku do ruky! (Jo, to byla jen metafora, samozřejmě tím myslím "šáhnout na klávesnici") Ach jo, ach jo... Kdyby tak byl tvůj talent nakažlivý, s jakou radostí bych se nakazila! (Ano, víceméně poupravená hláška ze shakespeara..)
Teda, Brito. Štveš mě. Jdu si stěžovat Mercy. :-D

5 teahouse teahouse | Web | 15. prosince 2010 v 9:12 | Reagovat

Jseš talent, kámo. Asi jsem se rozhodla financovat ti žurnalistický kroužek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama