"musíte pomoct, to je určitě potřeba." ale, jejda, jak?

14. listopadu 2010 v 15:50 | Brita |  moje žblepty
někdy v tuto dobu jsme se školou byli na přednášce o šikaně, rasismu a xenofobii. celkově vzato jsem se naučila jen to, že ne všichni dospělí vám odpoví na otázku. 

řekněte mi, jak chápete otázku: "když jsme svědky nějakého útoku, co máme dělat? jak máme pomoct? jak motivovat okolí, aby pomohlo?" já ji beru jako když se ten útok právě odehrává. nepochopím, jak to může někdo pochopit tak, že už se to odehrálo. odpovědi se mi dostalo. odpovědi stejně mnohoznačného a neurčitého typu, jako byly odpovědi na otázky předchozí. "samozřejmě, musíte pomoct, to je důležité, musíte pomoct." ale na tu otázku, která byla tou hlavní-JAK-se odpověď ztratila. prostě jí ignorovali. mohli říct, že neumí odpovědět, nebo že není jednoznačná odpověď, ale "musíte pomoct" mi nepřijde dostačující.
přijde mi sprosté, říct někomu, kdo je šikanovaný, že mu pomůžeme, že budeme kamarádi, a až zas banda agresorů přijde, nechat svého "kamaráda" bezbranného, snažit se chránit vlastní kůži. jak asi bude reagovat ten kamarád? řekne si, že ani ten člověk, co s ním mluví, není někdo, komu může věřit. kdyby se to stalo mě, asi bych to tak brala. řekla bych si, že mi nikdo nechce pomoct, že nikomu za problémy nestojím, že nikomu scházet nebudu. a uzavřela bych se do sebe. 
kamarád je ten, kdo se za vás postaví v každé situaci, ne jen, když se mu to hodí. přátelství musí být oboustranné, protože když někdo snáší a řeší problémy toho druhého, měl by být i ten druhý připraven bojovat za kamaráda. jak byste se cítili, kdyby někoho vám blízkého bili a vy byste proti tomu neudělali vůbec nic, protože byste se báli? já bych se hnusila sama sobě. 

nenapíšu víc, protože všechno důležité jsem už řekla. stejně si to moc lidí nepřečte
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 paneenka paneenka | Web | 14. listopadu 2010 v 17:21 | Reagovat

ja nwm co bych udelala ja kdyz vidim ze nekdo mlati nekoho, kdo je totalne bezmocnej nahrne se do me vztek a ja se potom nemusim ovladat...takze bych mezi ne asi vletela a zacala nadavt nebo fakt nwm ...(to bylo jen k clanku) nwm jestli sem si ho precetla zravne protoze na me tu furt nekdo mluvi takze srry jestli sem odpovedela nejak spatne :))

2 teahouse teahouse | Web | 17. prosince 2010 v 11:16 | Reagovat

Mě dokonce neodpověděli vůbec, některý otázky ani nečetli, hned je strkali pod židli. TSSS

3 Justinka Justinka | Web | 6. ledna 2011 v 16:00 | Reagovat

K čemu to potom je? Udělají si čárku za besedu a vyinkasují za ní peníze. A přínos pro vás? Žádný! Ptaly jste se i učitelů? Jsem moc ráda, že vám to došlo, že to není správné. Pokud jde přímo o bití, tak klidně volejte policii, nikdo nemá právo někoho mlátit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama