"Milovali jsme čtyřku"

19. září 2010 v 14:18 | Brita |  moje žblepty
před několika lety mě kamarádka z Prahy pozvala na akci, která se konala v blízkosti jejího bydliště. jednalo se o "slavnost", cosi pořádaného rodiči dětí druhou sobotu v září. na louce byly různé hry. za hry se dostávaly body a za ty se dala "koupit" nějaká cena. bylo to fajn. vládla tam uvolněná atmosféra, všichni se smáli a někdo dohodl, že přivezou poníky. jak říkám, stálo to za to. a neříkejte mi, že teď je to pořád stejné, jen já vyrostla. protože dřív se ta louka nehemžila pestrobarevnými serepetičkami a kýčem. dřív si každý mohl udělat svoje vlastní "stanoviště" s hrou. každý tam byl, protože tam být chtěl. a i okolí bylo hezké. hřiště sousedící s loukou bylo dřevěné. bývaly tam úžasné prolézačky a lesík mladých stromků, ve kterých si děti zakládaly indiánské tábory, špionská střediska a tak dále. skamarádila jsem se tam se spoustou lidí, fajn lidí. proto jsem tam včera byla už po několikáté. ovšem, čekal mě šok... 

říkala jsem si, že když už se věkově řadím mezi ty rozumnější (14), mohla bych si vytvořit také svoje stanoviště. vymyslela jsem úkoly a šla jsem. ovšem, nenašla jsem pořadatelku, která celou akci řídila už od nepaměti. místo ní tam byla důležitě se tvářící, povýšená baba, která mě přijala "ty nám chceš pomáhat?" s nepřátelským hodnotícím pohledem. abych pravdu řekla, přišlo mi šílené brát si džíny a hezčí věci na příležitost válet se v trávě na svahu, takže jsem si vzala starší tepláky a mikinu. přišlo mi, že je něco v nepořádku. držela jsem blok s papíry, na nichž byla napsána pravidla soutěže, kterou jsem chtěla vést, a připadala si tam tak nějak nepatřičně. za minutku baba svolala veškerý výpomocný personál, aby nám udělila úlohy. všichni byli oblečení jako by šli do školy a ne na louku blbnout! chvíli něco povýšeně drmolila a svou řeč zakončila větou "výdělek dostanete v šest hodin". všichni ti teenageři se na mě podívali jak na nepříliš čištěnou mísu od záchoda, která jim právě spláchla peněženku. tak jsem si řekla, že se těm "brigádníkům" nebudu vnucovat a šla jsem se podívat po okolí. kolik se toho změnilo! žasla jsem nad tím, co všechno se dá zničit. kupříkladu to hřiště. aby bylo rozuměno, stojí v těsné blízkosti lesa. místo toho, aby tam nechali dřevěné konstrukce, podařilo se jim tam nacpat obrovskou horu kovu a plastu, na níž jsem jsem našla méně možností lezení než na původní jednoduché skluzavce... jak někdo mohl schválit, aby se taková typická šílenost, která se náramně vyjímá u McDonalda, dala k lesu, kde akorát útočí na dobrý vkus okoloprocházejícího jako zkažené vajíčko na žaludek? vždyť by nebylo až tak těžké tam místo tohohle dát nějakou hezkou dřevěnou houpačku. další zářné příklady nestřízlivého projektvedoucího jsou přímo na louce. kupříkladu schody. každý z nich je jiný, jsou křivé, a člověk postrádající maximální smysl pro rovnováhu se na nich akorát přizabije. nebo zábradlí. je tam, aby se zabránilo obecnímu šílenci jezdit po louce v historickém džípu, ale jediné, čeho docílí, je případné přejetí malého cyklisty, který nebude mít, kam zahnout. a na konec obrovská téměř vodorovná informační tabule, na které se píše, že  pivovar pod kopcem vyváží pivo do celého světa, přestože už je několik let zavřený. ta tabule stojí rohem do silnice, lidé se stěží vyvarovávají odření laku.
a zpátky k akci. ať jsem hledala, jak jsem hledala, původní pořadatelku ani další fajn lidi jsem tam nenašla. zřejmě pro ni bylo přílišným utrpením dívat se na kýč, ve který se to zvrhlo. nová pořadatelka pyšně prohlásila, že se koná již šestnáctá sešlost, ale opomněla, že na vzniku žádnou zásluhu neměla. přes noc trvala hlasitá hudba a zpěvačka svým interpretováním písní...no, řekla bych, že znesvěcení je jen slabý odvar.nepoznala jsem tam nikoho. proto jsem odešla brzy. vlastně, když o tom tak přemýšlím, takové zjevy jsem tam až dosud nikdy neviděla.
jak řekla baba: 16. ročník sešlosti. pro mě však jich zůstane jen čtrnáct. jen do té doby, dokud akci nezničil kýč...

a tak končím tento článek o zániku suprové akce slovy: milovala jsem čtyřku, ale její dotace zničili příliš mnoho... 
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Chicci Chicci | Web | 19. září 2010 v 19:24 | Reagovat

Téda, to je škoda :( Taky vidím, jak se to hezký mění na ty moderní kraviny co stejně na nic nejsou :( Naštěstí naši vesnici to zatím nepostihlo :)

2 Paneenka-Tve Lowwujici Affs Paneenka-Tve Lowwujici Affs | Web | 20. září 2010 v 18:10 | Reagovat

jaka to skoda :((

3 Paneenka-Tve Lowwujici Affs Paneenka-Tve Lowwujici Affs | Web | 21. září 2010 v 17:40 | Reagovat

ahojky jk ? :D co skola ?? :D

4 Paneenka-Tve Lowwujici Affs Paneenka-Tve Lowwujici Affs | Web | 22. září 2010 v 17:18 | Reagovat

ahojky dik ze ses zapsala :))

5 Paneenka-Tve Lowwujici Affs Paneenka-Tve Lowwujici Affs | Web | 22. září 2010 v 18:10 | Reagovat

muzes se kouknout jak dopadlo třídění Affs

6 laska-vs-nenavist laska-vs-nenavist | 28. května 2011 v 18:14 | Reagovat

Nekokla by ses PLS na můj blog: www.laska-vs-nenavist.blog.cz Založila jsem ho dneska

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama