Afrika

22. ledna 2010 v 20:10 | brita
Afriku znali už staří Řekové a Římané. Pěstovali zde obilí, odváželi odtud černochy a prodávali je jako otroky.

Popis
Afrika je vymezena Středozemním mořem na severu, Gibraltarským průlivem na západě a Rudým mořem spojeným se Středozemním Suezským průplavem.
na severu kontinentu u obratníku Raka se rozkládá nejznámější poušť Sahara. Na jihu u obratníku Kozoroha jsou dvě menší pouště: Namib a Kalahari.
Celá Afrika je rozdělena do cca: šedesáti států, vesměs velice chudých.
Surovinové zdroje
Ačkoli se to zdá nemožné, Afrika má největší surovinové zdroje a zásoby. Celkem zabírá třetinu z těžby z celého světa. Tak proč nejsou bohatí? Problém spočívá ve vývozu. Afrika vyváží suroviny, což je mnohem méně výnosné, než vyvážení výrobků. těžba se provádí neekologicky. Nejvíce kovů se těží v oblasti měděného pásu protínajícího Kongo a republiku jižní Afriku. Většina energetických surovin (např. ropy) se těží na severu kontinentu ve státech: Alžírsko, Libye a také Egypt. Další těžba probíhá od Nigerie na jih až k severní části Angoly.

Obyvatelstvo
Obyvatelstvo tohoto kontinentu je nejchudší populací světa. Přibližně šedesát procent z celkového počtu lidí žije na venkovech, v městech žijí převážně přistěhovalci. Ve středu Afriky nežije víceméně nikdo, veškeré obyvatelstvo je soustředěno na východ a pobřeží kontinentu. Města mají obrovské potíže s údržbou.
Nejhoršími problémy afričanů jsou hlad, nedostatek pitné vody, nemoci jako AIDS a negramotnost. Stále tam trvá otroctví a práce dětí je na denním pořádku.
složení obyvatelstva:
Tuaregové, Arabové, Berbeři a přistěhovalci -> běloši žijí v severní Africe.
Černoši se dělí na sůdánské (na sever od rovníku) a pralesní (pigmejové-trpasličí národ, Křováci)

zdroje: školní atlas světa
zeměpis světa 1
zápisky z hodin zeměpisu
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama