sopky

19. listopadu 2009 v 20:42 | brita
Většina činných sopek se nachází na rozhraní zemských desek, neboť zde zlomy, trhliny a mezery

v zemské kůře umožňují magmatu vystoupat na povrch.
Roztavená hornina se hromadí v tzv. magmatickém krbu v hloubce 10-30 kilometrů. zde může magma o objemu v desítkách km krychlových staletí odpočívat stále v tekutém stavu.
Řez sopkou
typy sopek:

sopka havajského typu:
jsou relativně nízké, láva je méně hustá a spíše se vylévá. teče rychle a nikdy nevybuchuje.
někdy může láva zůstat v kráteru a vytvořit jezero, jež občas přeteče a láva se vylije po svazích sopky, kde pomalu tuhne.
příklad sopky: Mauna Loa

sopka strombolského typu:
ze sopek strombolského typu může láva vytékat, nebo může vybuchovat. láva pomalu vytéká a tvoří typický sopečný kužel. Strombolské výbuchy vyvrhují i pevnou žhavou hmotu různé velikosti: od velkých kusů hornin(sopečných pum) a více či méně ztuhlé lávy po malé částečky popela.
vrstva vyvrženého materiálu je po čase překryta vrstvou další.
příklad sopky: Stromboli,, Fudžijama

sopka vulkánského typu:
tento typ sopky následkem výbuchu zátky (ztuhlého magmatu ucpávajícího komín) prudce vyvrhuje lávu a horniny rozdrcené na prášek do značných výšek. obrovské množství tohoto lehkého létajícího popílku pokryje území o rozloze desítek km čtverečných.
příklad sopky: Pinatubo (Filipíny), Vesuv

sopka peleéského typu:
charakterizují je mohutné výbuchy, které často odnese i část sopečného kuželu. láva je hustší, nemůže tak snadno vytékat a na kráteru se tvoří lávový dóm (vrstva utuhlého magmatu, který brání unikání lávy a hromadících se plynů). nakonec pohlcené materiály protrhnou bok kuželu a do údolí se valí směsice horkých plynů ztuhlé lávy a popílku. tomuto jevu se říká žhavé mračno.
příklad sopky: Pelée (Martinik), svatá Helena


typy pohrom:
lávový proud
vytékající láva nepředstavuje nebezpečí pro lidi, kteří mohou utéci, ale způsobuje značné škody, protože pohltí a spálí vše co tomuto proudu přijde do cesty- města i lesy.
šířkapr-až 200 m
rychlost- 50-70 km/h
max. vzdálenost- 100 km
nebezpečnost- nízká
typ sopky- havajská

vystřelování pevných částí
při výbušných erupcích vystřelují ze sopky sopečné pumy (kusy lávy, které na vzduchu tuhnou) nejtěžší z nich dopadají na úpatí sopek, lehký a horký popel může naopak pokrýt celé široké údolí a vše spálit.
šířka-100vky metrů
rychlost- různá
max. vzdálenost- až desítky km
nebezpečnost- vysoká
typ sopky- vulkánský

žhavé mračno
nejničivějším činitelem při sopečném výbuchu je tzv. žhavé mračno: oblaka plynů vycházející z magmatu, v nichž je sopečný popel i větší částice.
při výbuchu sopky Pelée v roce 1902 srovnalo se zemí město Saint-Pierre.přehnalo se rychlostí 600 km/h a za dvě minuty zahubilo 28 000 lidí (přežili jen dva).podobné to bylo s Vesuvem(79n.l.), kdy byly stejným způsobem zničeny Pompeje a Herculaneum.
teplota-200-900°C
rychlost- 50-650 km/h
nebezpečnost- vysoce nebezpečné
typ sopky- peléeský/vulkánský
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama