mravenci

16. listopadu 2009 v 19:13 | brita
mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s proměnou dokonalou. žijí ve zbudovaných koloniích, které

mohou mít až miliony jedinců. mravenci si staví hnízda. umisťují je například do země, stromů, plodů. známá jsou mraveniště z jehličí, postavená mravenci lesními(na obrázku).
mravenci mají hlavu s párem složených očí. mohou a nemusí mít kusadla. jako každý hmyz mají šest nohou, které mají jasně oddělené články. mají článkovaný zadeček, schopný měnit velikost .
základními členy mravenčího společenství je samička(královna), sameček a dělnice.
samička se samečkem mají křídla. páří se v letu.
po páření sameček zahyne,samičce po nějaké době odpadnou křídla.
po "svatebním letu" samička postaví jakýsi přístřešek-základ budoucího mraveniště a snese několik vajec o která se stará, dokud se z nich nevylíhnou larvy a později dělnice. od této chvíle začnou mít na starost stavbu a péči o mraveniště a další larvy. královna je nadále schopná klást oplozená vajíčka po celý život bez dalšího páření.
zajímavosti:
jeden druh mravenců v Africe tak opečovává strom ve kterém bydlí, že semenáčky na okolní louce ničí kyselinou mravenčí. domorodci se donedávna mylně domnívali, že tam straší.
evropští mravenci "chovají" mšice(škůdci na rostlinách) a sají šťávy, které vylučují. přenášejí je na "dobré pastviny" a zastrašují slunéčka sedmitečná, která jsou jejich největšími predátory. někteří mravenci mšicím dokonce staví "kravíny".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama